ECQ-E1106KZ
ECQ-E1106KZ
Part Number: ECQ-E1106KZ
Product Classification: Film Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Features -
  • Package / Case Radial
  • Ratings -
  • Voltage Rating - AC -
  • Termination PC Pins
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 10 µF
  • Voltage Rating - DC 100V
  • Dielectric Material Polyester, Metallized
  • Applications General Purpose
  • Size / Dimension 1.201" L x 0.630" W (30.50mm x 16.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
  • Lead Spacing 1.083" (27.50mm)