ZF120A-4802000
ZF120A-4802000
Part Number: ZF120A-4802000
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: Supirit Inc.
Description: AC/DC ADAPTER 48V 96W CLASS 2
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Region Utilized North America
  • Input Connector NEMA 1-15P
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Form Desktop (Class II)
  • Input Type Cord
  • Current - Output (Max) 2A
  • Power (Watts) 96 W
  • Cord Length 47.2" (1.20m)
  • Voltage - Output 48V
  • Efficiency Level VI
  • Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption 210mW (Max)
  • Approval Agency CE, cULus, FCC
  • Standard Number 1310
  • Size / Dimension 6.02" L x 2.36" W x 1.50" H (153.0mm x 60.0mm x 38.0mm)