Z3D-100CP4
Z3D-100CP4
Part Number: Z3D-100CP4
Product Classification: Photoelectric, Industrial
Manufacturer: Optex FA
Description: SENSOR DIFFUSE 0-1M PNP M8
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Supply 10V ~ 30V
  • Cable Length -
  • Response Time 500µs
  • Sensing Method Reflective, Diffuse
  • Ingress Protection IP67
  • Adjustment Type Adjustable, 1-Turn Potentiometer
  • Operating Temperature -25°C ~ 55°C (TA)
  • Connection Method Connector, M8
  • Output Configuration PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
  • Light Source Red (632nm)
  • Sensing Distance 0" ~ 39.37" (0m ~ 1m)