YEMN600J1AH
YEMN600J1AH
Part Number: YEMN600J1AH
Product Classification: RF Antennas
Manufacturer: Quectel
Description: EXTERNAL ANTENNA
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Mounting Type Screw Mount
  • Antenna Type Module
  • Termination SMA Male
  • Height (Max) 2.244" (57.00mm)
  • Frequency Group Wide Band
  • Ingress Protection IP67, IP69K
  • RF Family/Standard Cellular, Navigation, WiFi
  • Features Cable - 300mm, LNA
  • Applications 4G/5G, BeiDou, Galileo, GLONASS, GNSS, GPS, LTE, QZSS, Wi-Fi
  • Frequency (Center/Band) 650MHz, 755MHz, 890MHz, 1.176GHz, 1.207GHz, 1.227GHz, 1.248GHz, 1.268GHz, 1.47GHz, 1.561GHz, 1.575GHz, 1.602GHz, 1.935GHz, 2.35GHz, 2.45GHz, 2.595GHz, 3.75GHz, 4.7GHz, 5.5GHz
  • Frequency Range 600MHz ~ 700MHz, 700MHz ~ 810MHz, 820MHz ~ 960MHz, 1.42GHz ~ 1.52GHz, 1.7GHz ~ 2.17GHz, 2.3GHz ~ 2.4GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz, 2.5GHz ~ 2.69GHz, 3.3GHz ~ 4.2GHz, 4.4GHz ~ 5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz