XTBF500US12
XTBF500US12
Part Number: XTBF500US12
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: P-DUKE Technology
Description: ISOLATED / 500W/ VOUT:12
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Voltage - Output 1 12V
  • Efficiency 91%
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 5 -
  • Power (Watts) 500W
  • Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
  • Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
  • Current - Output 1 42 A
  • Standard Number 62368-1
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 88 ~ 370 VDC
  • Size / Dimension 7.20" L x 4.30" W x 1.50" H (182.9mm x 109.2mm x 38.1mm)