XT546-24V
XT546-24V
Part Number: XT546-24V
Product Classification: Time Delay Relays
Manufacturer: Selec Controls USA Inc.
Description: 3 +3 DIGIT DUAL LED DISPLAY MUL
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Termination Style Screw Terminal
  • Relay Type Mechanical Relay
  • Function Programmable (Multi-Function)
  • Timing Initiate Method Input Voltage
  • Voltage - Supply 24VDC
  • Timing Adjustment Method Up/Down t Keys
  • Circuit SPDT (1 Form C) x 2
  • Contact Rating @ Voltage 10A @ 250VAC/24VDC