X2B040000BC1H-DHZ
X2B040000BC1H-DHZ
Part Number: X2B040000BC1H-DHZ
Product Classification: Crystals
Manufacturer: Harmony Electronics Corp / H.ELE.
Description: HSX221SA/40MHZ/12PF/10PPM/10PPM/
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Type MHz Crystal
  • Operating Mode Fundamental
  • Operating Temperature -30°C ~ 85°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
  • Load Capacitance 12pF
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Frequency 40 MHz
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Frequency Tolerance ±10ppm
  • Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
  • Frequency Stability ±10ppm