WS48M-A13RGB
WS48M-A13RGB
Part Number: WS48M-A13RGB
Product Classification: Pushbutton Switches
Manufacturer: Lumex Opto/Components Inc.
Description: PBS 19MM SPST 0.1A 48V MOM METAL
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mechanical Life -
  • Switch Function Off-Mom
  • Illumination Voltage (Nominal) -
  • Electrical Life 100,000 Cycles
  • Mounting Type Panel Mount, Front
  • Termination Style Wire Leads
  • Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Voltage Rating - DC 12 V
  • Actuator Type Round, Button
  • Current Rating (Amps) 10mA (DC)
  • Type Standard, Illuminated
  • Circuit SPST-NO (DM)
  • Color - Actuator/Cap Silver
  • Illumination Type, Color LED, Blue/Green/Red
  • Panel Cutout Dimensions Circular - 19.15mm Dia