WS-605/240V
WS-605/240V
Part Number: WS-605/240V
Product Classification: Heaters
Manufacturer: Omega
Description: OMEGALUX STRIP HEATER, 240 VAC,
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Current Rating (Amps) -
  • Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
  • Protection Features -
  • Voltage 240V
  • Depth -
  • Ignition Type Electronic
  • Fuel Type Electric
  • BTU's -
  • Material Chrome Steel
  • Length (Inches) 6-1/2
  • Width (Inches) 2-1/2
  • Height 15.75"