WP710A10F3C-100MAV
WP710A10F3C-100MAV
Part Number: WP710A10F3C-100MAV
Product Classification: LED Emitters - Infrared, UV, Visible
Manufacturer: Kingbright
Description: 3MM IR LED
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.4V
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Package / Case Radial
  • Grade -
  • Qualification -
  • Orientation Top View
  • Type Infrared (IR)
  • Current - DC Forward (If) (Max) 100mA
  • Wavelength 940nm
  • Viewing Angle 30°
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If 40mW/sr @ 100mA