WN3S20H45CQ
WN3S20H45CQ
Part Number: WN3S20H45CQ
Product Classification: Diode Arrays
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Description: DIODE ARR SCHOTT 45V 10A TO220AB
  • Part Status Active
  • Supplier Device Package TO-220AB
  • Package / Case TO-220-3
  • Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology Schottky
  • Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 45 V
  • Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 10 A