WN3S20150CTQ
WN3S20150CTQ
Part Number: WN3S20150CTQ
Product Classification: Diode Arrays
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Description: DIODE ARR SCHOT 150V 10A TO220AB
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Supplier Device Package TO-220AB
  • Package / Case TO-220-3
  • Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Technology Schottky
  • Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
  • Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 150 V
  • Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 10 A