WKT-S18BK-TA
WKT-S18BK-TA
Part Number: WKT-S18BK-TA
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: RETYZ
Description: CBL TIE RELEAS BLK 120LB 1.500'
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Color Black
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Shelf Life Start -
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Releasable
  • Length - Approximate 18"
  • Tensile Strength 120 lbs (54.43 kg)
  • Bundle Diameter 5.20" (132.08mm)
  • Length - Actual 1.500' (457.20mm)
  • Width 0.290" (7.37mm)