W40S12BMD5-07
W40S12BMD5-07
Part Number: W40S12BMD5-07
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Nidec Components Corporation
Description: DC FAN ,40X40X28MM, 12VDC, 21.9C
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ingress Protection -
  • Weight -
  • Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Width 28.00mm
  • Air Flow 18.7 CFM (0.524m³/min)
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
  • Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
  • Noise 58.0dB(A)
  • Termination 4 Wire Leads
  • Current Rating (Amps) 0.640A
  • Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Power (Watts) 7.7 W
  • RPM 18000 RPM
  • Static Pressure 1.891 in H2O (471.0 Pa)