VZL681M1CTR-1010S
VZL681M1CTR-1010S
Part Number: VZL681M1CTR-1010S
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SURGE
Description: CAP ALUM 16V POLAR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Voltage - Rated 16 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing -
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Capacitance 680 µF
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 850 mA @ 100 kHz
  • Impedance 80 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency 595 mA @ 120 Hz