VUJ681M1HTR-1821S
VUJ681M1HTR-1821S
Part Number: VUJ681M1HTR-1821S
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SURGE
Description: CAP ALUM 50V POLAR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Voltage - Rated 50 V
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Applications General Purpose
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing -
  • Capacitance 680 µF
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz
  • Surface Mount Land Size 0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
  • Ripple Current @ Low Frequency 737 mA @ 120 Hz