VTX-215-005-012
VTX-215-005-012
Part Number: VTX-215-005-012
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Vigortronix
Description: AC/DC CONVERTER 12V 5W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Type Open Frame
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Power (Watts) 5 W
  • Efficiency 79%
  • Package / Case 6-SIP Module
  • Approval Agency CB, CE, cURus
  • Line Regulation -
  • Current - Output (Max) 417mA
  • Standard Number -
  • Load Regulation -
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 70 ~ 430 VDC
  • Size / Dimension 1.04" L x 0.43" W x 0.58" H (26.4mm x 11.0mm x 14.7mm)