VTX-212-100-015
VTX-212-100-015
Part Number: VTX-212-100-015
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Vigortronix
Description: AC/DC CONVERTER 15V 100W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Output 4 -
  • Current - Output 1 7 A
  • Voltage - Output 1 15V
  • Type Enclosed
  • Features Adjustable Output
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 87%
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Power (Watts) 105W
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC
  • Standard Number 60335-1; 62368-1
  • Size / Dimension 5.08" L x 3.82" W x 1.18" H (129.0mm x 97.0mm x 30.0mm)