VTX-212-075-015
VTX-212-075-015
Part Number: VTX-212-075-015
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Vigortronix
Description: AC/DC CONVERTER 15V 75W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Current - Output 1 5 A
  • Voltage - Output 1 15V
  • Power (Watts) 75W
  • Type Enclosed
  • Features Adjustable Output
  • Minimum Load Required No
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 87%
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Applications Household Appliances, ITE (Commercial)
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Standard Number 60335-1; 62368-1
  • Size / Dimension 3.90" L x 3.82" W x 1.18" H (99.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
  • Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC