VTX-146-030-115
VTX-146-030-115
Part Number: VTX-146-030-115
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Vigortronix
Description: PWR XFMR TOROIDAL 30VA CHAS MT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Termination Style Wire Leads
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Center Tap No
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 15V, Series 30V
  • Current - Output (Max) 1A
  • Type Toroidal
  • Power - Max 30VA
  • Primary Winding(s) Single
  • Voltage - Primary 230V
  • Height - Seated (Max) 33.00mm
  • Voltage - Isolation 4200Vrms
  • Size / Dimension 74.00mm Dia