VTX-120-003-609
VTX-120-003-609
Part Number: VTX-120-003-609
Product Classification: Power Transformers
Manufacturer: Vigortronix
Description: PWR XFMR PCB 3VA 2X120V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Termination Style PC Pin
  • Type Laminated Core
  • Primary Winding(s) Dual
  • Secondary Winding(s) Dual
  • Center Tap No
  • Power - Max 3VA
  • Mounting Type PCB
  • Weight 0.291 lb (132 g)
  • Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 9V, Series 18V
  • Voltage - Primary 120V, 240V
  • Current - Output (Max) 166mA
  • Height - Seated (Max) 30.00mm
  • Voltage - Isolation 4200Vrms
  • Size / Dimension 38.00mm L x 32.00mm W