VTB12SC24-O
VTB12SC24-O
Part Number: VTB12SC24-O
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Volgen + Furuno
Description: DC/DC CONVERTER 12V 50W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Efficiency 75%
  • Type Enclosed
  • Power (Watts) 50W
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Current - Output (Max) 4.2A
  • Voltage - Input (Min) 19V
  • Operating Temperature -10°C ~ 50°C
  • Size / Dimension 6.30" L x 3.82" W x 1.46" H (160.0mm x 97.0mm x 37.0mm)