VS-100TPS12L-M3
VS-100TPS12L-M3
Part Number: VS-100TPS12L-M3
Product Classification: SCRs
Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description: THYRISTOR, HIGH VOLTAGE, PHASE C
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
  • SCR Type Standard Recovery
  • Grade -
  • Qualification -
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA
  • Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA
  • Package / Case TO-247-3
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Supplier Device Package TO-247AD
  • Voltage - Off State 1.2 kV
  • Current - Off State (Max) 100 µA
  • Current - On State (It (AV)) (Max) 100 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max) 157 A
  • Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.61 V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 935A @ 50Hz