VRM10-80-12-PY
VRM10-80-12-PY
Part Number: VRM10-80-12-PY
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: ARTESYN / Advanced Energy
Description: DC DC CONVERTER 1.9V 149W
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Features Adjustable Output, Remote Sense
  • Control Features -
  • Package / Case Module
  • Type Non-Isolated PoL Module
  • Operating Temperature 0°C ~ 60°C (With Derating)
  • Efficiency 95%
  • Voltage - Input (Min) 11V
  • Standard Number 60950-1
  • Voltage - Input (Max) 12.6V
  • Approval Agency VDE
  • Power (Watts) 128 W
  • Current - Output (Max) 80A
  • Mounting Type Card Edge
  • Voltage - Output 1 0.837 ~ 1.6V
  • Size / Dimension 3.19" L x 0.91" W x 1.25" H (80.9mm x 23.2mm x 31.8mm)