VPX283UC320-01
VPX283UC320-01
Part Number: VPX283UC320-01
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Aegis Power Systems
Description: DC-DC POWER SUPPLY, 28VDC INPUT,
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Output 4 -12V
  • Voltage - Output 1 12V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 90%
  • Voltage - Output 2 3.3V
  • Number of Outputs 6
  • Voltage - Output 3 5V
  • Voltage - Input (Max) 50V
  • Voltage - Input (Min) 28V
  • Power (Watts) 320W
  • Voltage - Isolation 1000 V
  • Current - Output (Max) 25A, 30.3A, 15A, 1.5A, 3A, 1.5A