VPX1PH3UC310-SA
VPX1PH3UC310-SA
Part Number: VPX1PH3UC310-SA
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Aegis Power Systems
Description: AC/DC CONVERTER 12V 3.3V 310W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Number of Outputs 2
  • Type Enclosed
  • Efficiency 89%
  • Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Current - Output 2 20 A
  • Voltage - Output 2 3.3V
  • Voltage - Output 5 -
  • Features PFC
  • Power (Watts) 310W
  • Current - Output 1 25.8 A
  • Voltage - Isolation 2000 V