VFL2W822YE165
VFL2W822YE165
Part Number: VFL2W822YE165
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 8200UF 20% 450V SCREW
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Surface Mount Land Size -
  • Size / Dimension 3.031" Dia (77.00mm)
  • Capacitance 8200 µF
  • Voltage - Rated 450 V
  • Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
  • Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
  • Impedance 16 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency 24 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 33.6 A @ 10 kHz
  • Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 14mOhm @ 100Hz
  • Height - Seated (Max) 6.575" (167.00mm)