VFL2G682YE108
VFL2G682YE108
Part Number: VFL2G682YE108
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Surface Mount Land Size -
  • Capacitance 6800 µF
  • Voltage - Rated 400 V
  • Size / Dimension 3.031" Dia (77.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
  • Impedance 15 mOhms
  • Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ High Frequency 29.12 A @ 10 kHz
  • Height - Seated (Max) 4.331" (110.00mm)
  • Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 100Hz
  • Ripple Current @ Low Frequency 20.8 A @ 120 Hz