VFL2G472YD107
VFL2G472YD107
Part Number: VFL2G472YD107
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Surface Mount Land Size -
  • Capacitance 4700 µF
  • Voltage - Rated 400 V
  • Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
  • Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
  • Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
  • Impedance 22 mOhms
  • Size / Dimension 2.520" Dia (64.00mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 15.5 A @ 120 Hz
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 21mOhm @ 100Hz
  • Height - Seated (Max) 4.291" (109.00mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 21.7 A @ 10 kHz