VFL2G222YC109
VFL2G222YC109
Part Number: VFL2G222YC109
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: AIC tech Inc.
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Ratings -
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Capacitance 2200 µF
  • Voltage - Rated 400 V
  • Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
  • Ripple Current @ Low Frequency 9.1 A @ 120 Hz
  • Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
  • Impedance 50 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency 12.74 A @ 10 kHz
  • Height - Seated (Max) 4.370" (111.00mm)
  • Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
  • Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 47mOhm @ 100Hz