VES010M1HTR-0405S
VES010M1HTR-0405S
Part Number: VES010M1HTR-0405S
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SURGE
Description: CAP ALUM 50V POLAR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
  • Voltage - Rated 50 V
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
  • Applications General Purpose
  • Capacitance 1 µF
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 7 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 9.8 mA @ 10 kHz