VEJ221M0JTR-0607S
VEJ221M0JTR-0607S
Part Number: VEJ221M0JTR-0607S
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SURGE
Description: CAP ALUM 6.3V POLAR
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) -
  • Operating Temperature -55°C ~ 105°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
  • Voltage - Rated 6.3 V
  • Applications General Purpose
  • Polarization Polar
  • Lead Spacing -
  • Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
  • Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
  • Capacitance 220 µF
  • Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 168 mA @ 10 kHz