V12E54BS2NA5-07
V12E54BS2NA5-07
Part Number: V12E54BS2NA5-07
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Nidec Components Corporation
Description: DC FAN ,120X120X38MM, 54VDC, 328
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Ingress Protection -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Material - Frame Aluminum
  • Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
  • Width 38.00mm
  • RPM 12000 RPM
  • Air Flow 300.0 CFM (8.40m³/min)
  • Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
  • Termination 4 Wire Leads
  • Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Current Rating (Amps) 1.87A
  • Noise 78.0dB(A)
  • Power (Watts) 101 W
  • Voltage Range 40 ~ 60VDC
  • Material - Blade Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Voltage - Rated 54VDC
  • Static Pressure 4.970 in H2O (1238.0 Pa)