UWP40-50RJ1
UWP40-50RJ1
Part Number: UWP40-50RJ1
Product Classification: Chassis Mount Resistors
Manufacturer: Riedon products by Bourns
Description: CHAS MNT 50 OHM 40W 5% BRKT
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±5%
  • Failure Rate -
  • Power (Watts) 40W
  • Grade -
  • Qualification -
  • Features Flame Proof, Safety
  • Composition Wirewound
  • Mounting Feature Brackets (not included)
  • Resistance 50 Ohms
  • Temperature Coefficient ±260ppm/°C
  • Operating Temperature -55°C ~ 275°C
  • Lead Style Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
  • Coating, Housing Type Ceramic
  • Height - Seated (Max) 0.815" (20.70mm)
  • Package / Case Radial, Rectangular Case
  • Size / Dimension 3.543" L x 0.709" W (90.00mm x 18.00mm)