UOLED-96P2
UOLED-96P2
Part Number: UOLED-96P2
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: 4D Systems Pty Ltd
Description: 0.96", 96X64 PIXEL, INTELLIGENT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Backlight Without Backlight
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Pitch -
  • Background Color Black
  • Display Type OLED - Passive Matrix
  • Dot Pixels 96 x 64
  • Diagonal Screen Size 0.96" (24.38mm)
  • Touchscreen Non-Touch
  • Display Mode Passive
  • Interface TTL, UART
  • Controller Type PIXXI-28
  • Viewing Area 25.70mm W x 22.20mm H