UMHVP-1205
UMHVP-1205
Part Number: UMHVP-1205
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: HVM Technology, Inc.
Description: HV DC-DC CONVERTER, 12V IN, +500
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Number of Outputs 2
  • Current - Output (Max) 1mA
  • Operating Temperature -55°C ~ 70°C
  • Package / Case 4-DIP Module
  • Voltage - Isolation 500 V
  • Efficiency 65%
  • Voltage - Input (Max) 5V
  • Standard Number -
  • Type High Voltage - Isolated Module
  • Voltage - Input (Min) 0V
  • Voltage - Output 1 500V
  • Voltage - Output 2 -500V
  • Size / Dimension 0.50" L x 0.50" W x 0.50" H (12.7mm x 12.7mm x 12.7mm)