UM0500-016-ATH
UM0500-016-ATH
Part Number: UM0500-016-ATH
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 500F 0/20% 16V CHAS
  • Part Status Active
  • Voltage - Rated 16 V
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Screw Terminals
  • Tolerance 0%, +20%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 1.8mOhm
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Capacitance 500 F
  • Size / Dimension 16.457" L x 2.677" W (418.00mm x 68.00mm)
  • Height - Seated (Max) 7.008" (178.00mm)