UM0165-048-ATH
UM0165-048-ATH
Part Number: UM0165-048-ATH
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 165F 0%/20% 48V CHAS
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • Termination Screw Terminals
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 6mOhm
  • Tolerance 0%, +20%
  • Voltage - Rated 48 V
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Height - Seated (Max) 7.087" (180.00mm)
  • Capacitance 165 F
  • Size / Dimension 16.457" L x 7.795" W (418.00mm x 198.00mm)