UM0006-170-NB
UM0006-170-NB
Part Number: UM0006-170-NB
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 6F 0%/20% 170V CHAS
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
  • Termination Screw Terminals
  • Tolerance 0%, +20%
  • Voltage - Rated 170 V
  • Capacitance 6 F
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
  • Size / Dimension 14.528" L x 9.449" W (369.00mm x 240.00mm)