UM0006-150-NB
UM0006-150-NB
Part Number: UM0006-150-NB
Manufacturer: LICAP Technologies, Inc.
Description: CAPACITOR 6F 0%/20% 150V CHAS
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 65°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
  • Termination Screw Terminals
  • Voltage - Rated 150 V
  • Tolerance 0%, +20%
  • Capacitance 6 F
  • Lifetime @ Temp. 1500 Hrs @ 65°C
  • Height - Seated (Max) 3.110" (79.00mm)
  • Size / Dimension 14.528" L x 9.449" W (369.00mm x 240.00mm)