UIA700-24S
UIA700-24S
Part Number: UIA700-24S
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: Daburn
Description: AC/DC CONVERTER 24V 700W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Type Enclosed
  • Efficiency 91%
  • Features Adjustable Output
  • Voltage - Output 5 -
  • Approval Agency CB, CE, cURus
  • Voltage - Isolation 5.656 kV
  • Current - Output 1 29 A
  • Standard Number 62368-1
  • Power (Watts) 700W
  • Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
  • Size / Dimension 6.65" L x 3.66" W x 1.61" H (168.9mm x 93.0mm x 40.9mm)