UDP-240-A24-E00-B
UDP-240-A24-E00-B
Part Number: UDP-240-A24-E00-B
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: Nipron Co., Ltd.
Description: 240W DIN rail mount power supply
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Features Adjustable Output, Universal Input
  • Approval Agency CE
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output (Max) 10A
  • Efficiency 94%
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Voltage - Output 5 -
  • Input Type AC
  • AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Power (Watts) 240W
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • DC Voltage - Input (Min) -
  • DC Voltage - Input (Max) -
  • Standard Number 62368-1; UL 508
  • Size / Dimension 4.41" L x 1.61" W x 4.21" H (112.0mm x 41.0mm x 107.0mm)