TWA3-48-15
TWA3-48-15
Part Number: TWA3-48-15
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: Daburn
Description: DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Features -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Supplier Device Package -
  • Control Features -
  • Power (Watts) 3 W
  • Voltage - Output 1 15V
  • Efficiency 76%
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Input (Min) 36V
  • Voltage - Input (Max) 72V
  • Voltage - Isolation 500 V
  • Current - Output (Max) 100mA, 100mA
  • Operating Temperature -25°C ~ 71°C
  • Package / Case 24-DIP Module, 12 Leads
  • Standard Number -
  • Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.50" H (31.8mm x 20.3mm x 12.6mm)