TSM098NM10CP ROG
TSM098NM10CP ROG
Part Number: TSM098NM10CP ROG
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
Description: 100V, 49A, SINGLE, N-CHANNEL LOW
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Grade Automotive
  • Qualification AEC-Q101
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 26 nC @ 10 V
  • Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 49A (Tc)
  • Power Dissipation (Max) 46W (Tc)
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.8mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 250µA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1535 pF @ 50 V