TSM048NM15TL RAG
TSM048NM15TL RAG
Part Number: TSM048NM15TL RAG
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
Description: 150V, 224A, SINGLE, N-CHANNEL LO
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
  • Power Dissipation (Max) 600W (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 129 nC @ 10 V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.8mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4.1V @ 250µA
  • Package / Case 8-PowerSFN
  • Supplier Device Package TOLLA
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 224A (Tc)
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9924 pF @ 75 V