TS-1500-112F
TS-1500-112F
Part Number: TS-1500-112F
Product Classification: DC to AC (Power) Inverters
Manufacturer: DENRYO
Description: DC-AC Sine Wave Power Inverter
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Region Utilized North America
  • AC Outlets 2
  • Remote Capability Yes
  • Type Inverter
  • Connector - Voltage Input Terminals
  • Weight 15 lbs (6.8 kg)
  • Features Frequency Control
  • Size 16.54" L x 8.66" W x 3.46" H (420.0mm x 220.0mm x 88.0mm)
  • Connector - AC Output NEMA GFCI
  • Voltage - Output 100VAC, 110VAC, 115VAC, 120VAC
  • Power - Output Continuous 1500 VA
  • Power - Output Surge 3000 VA
  • Voltage - Input 10.5 ~ 15VDC