TPSM53604RDAR
TPSM53604RDAR
Part Number: TPSM53604RDAR
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: FRESH DIGIT
Description: Non-Isolated PoL Module
Packaging: Strip
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Power (Watts) 28 W
  • Type Non-Isolated PoL Module
  • Efficiency 91%
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Current - Output (Max) 4A
  • Control Features Enable, Active High
  • Standard Number -
  • Features Adjustable Output, Remote On/Off
  • Package / Case 15-PowerBQFN Module
  • Voltage - Input (Min) 3.8V
  • Voltage - Output 1 1 ~ 7V
  • Supplier Device Package 15-B3QFN (5x5.5)
  • Size / Dimension 0.20" L x 0.22" W x 0.01" H (5.0mm x 5.5mm x 0.4mm)