TPM2860C-02
TPM2860C-02
Part Number: TPM2860C-02
Product Classification: RF Diodes
Manufacturer: DNmicron
Description: RF DIODE SCHOTTKY SOT-23
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Diode Type Schottky - Single
  • Supplier Device Package SOT-23
  • Current - Max 20 mA
  • Voltage - Peak Reverse (Max) 8V
  • Capacitance @ Vr, F 0.28pF @ 0V, 1MHz