TP-BC63-900XT
TP-BC63-900XT
Part Number: TP-BC63-900XT
Product Classification: Battery Chargers
Manufacturer: Tycon Systems Inc.
Description: BATT CHARGER DESKTOP 63V 14A
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Cells 1
  • Weight -
  • Termination Style -
  • Battery Chemistry Lead Acid
  • Voltage - Input 100 ~ 240VAC
  • Type Desktop
  • Operating Temperature -10°C ~ 50°C
  • Mounting Type Desktop
  • Charge Time -
  • Charge Current - Max 14A
  • Approval Agency CE, FCC
  • Power - Max 900W
  • Battery Cell Size 12V, 24V, 36V, 48V
  • Voltage - Nominal 63V
  • Size / Dimension 11.02" L x 4.92" W x 2.17" H (280.00mm x 125.00mm x 55.00mm)