TOP187D40/400G
TOP187D40/400G
Part Number: TOP187D40/400G
Product Classification: Test Probe Tips
Manufacturer: Chip Shine / CSRF
Description: 187MIL ICT PROBE
  • Includes -
  • Current Rating (Amps) 5 A
  • Connection Type -
  • Quantity -
  • Length - Overall 1.423" (36.15mm)
  • Operating Temperature -55°C ~ 120°C
  • Material - Body Phosphor Copper, Gold Plated
  • Material - Tip Steel, Beryllium Copper, Gold Plated
  • Length - Tip 0.348" (8.85mm)
  • Tip Type Spring Tip - Needle Head, 0.157" (4.00mm) Dia